Visok kvalitet LED dioda koje koriste WideTEK skeneri takođe će prevazići nedostatke koje imaju u odnosu na CCD skenere kao što je manja paleta boja. Naši CIS skeneri se nalaze veoma blizu našim CCD skenerima u pogledu gama vrednosti boja.
Jedno pitanje ostaje i suštinska razlika između ove dve tehnologije. Dubina fokusa CIS senzora je veoma mala, obično delić milimetra. To znači da se obavezno originalni dokument stavlja na površinu stakla za skeniranje, što rezultira nekolicini pitanja koja se lako mogu zamisliti: prljavština, prašina, i ogrebotine, što sve može degradirati kvalitet slike i može oštetiti original.
Neki proizvođači skenera širokih formata na nivou potrošačkih modela koriste četiri ili pet ovih CIS modula montiranih rame uz rame da bi se postigla širina 36 inča i više. Efekat šivenja i geometrijskih izobličenja su mnogo manje značajni nego sa skenerima baziranih na CCD senzorima, zbog optičkog sistema 1:1 i fiksnog rastojanja između modula. Optički sistem i fiksno rastojanje između pojedinačnih modula. To ne važi za skenere koji imaju CIS module koji se teturaju u pravcu transporta kao što to imaju svi skeneri velikog formata. Zbog velikog rastojanja između pojedinačnih modula, koje može biti odvojeno i do 1000 linija; šivenje postaje zavisno od svojstva dokumenta i takođe zahteva prilično utegnut transportni sistem.
Image Access-ovi WideTEK skeneri imaju algoritam softvera baziran na automatskom šivenju, koji poredi preklapanja slike a proizilaze iz svakog senzora, prilagođavajući šivenje slike na osnovu analize sadržaja. Kao rezultat WideTEK skenerima baziranim na CIS senzorima je jedino potrebno vreme za fabrička podešavanja, a van toga oni se ponašaju kao solidni pojedinačni senzori.
Zaključak
Postoje vrući argumenti u odnosima CCD i CIS tehnologije u poslu sa skenerima širokog formata. Isti argumenti se koriste za svaku od ove dve tehnologije, ovo će zavisiti od favorizacije odgovarajućeg autora ili prodavca. Da li zaista “Tehnološka odluka” može da se donese? Image Access vidi prednost u obe tehnologije i mislimo da odluka zavisi od potrebe naručioca i samog budžeta.
Mnoge od članaka i reklama smo pročitali nedavno sa pogrešnim i netačnim izjavama. Pročitali smo stvari kao što su:
„CCD podržava širi spektar boja skalu/bit dubinu, snimanje 48bitni kolor u odnosu na 28 bitne boje u CIS i to je razlog zašto se CCD koristi u današnjim fotoaparatima.“
Čak i ne tehnički korisnik će odmah doći do zaključka da rezolucija A/D konvertora nema nikakve veze sa izvorom signala. Obe tehnologije proizvode analogni izlazni signal, koji će se digitalizovati u kasnijoj fazi kroz A/D konvertor. Ovde se može imati bilo kakva rezolucija između 8bit i 48bit, ali je nezavisna od CCD senzora ili CIS senzora.
Zašto bi iko na svetu razmišljao o korišćenju Contact Image Senzora sa maksimalnom žižnom daljinom od jedne desetine milimetra i veličine slike od 1 do 5000 piksela za digitalni fotoaparat? Ova logika ostaje tajna njenog autora.
Cilj je da ne favorizujemo jednu od ove dve tehnologije, jer obe imaju svoje dobre i loše strane. Uvereni smo da će odluka o kupovini kod kupca u velikoj meri biti pod odlukom mnogo važnijih kriterijuma nego što je izbor “prave tehnologije”.